X
   
 
  • کلید واژه ها: غریب پور معدن -
   تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
  • غریب پور در شانزدهمین همایش بزرگداشت روز معدن:

   معدن و صنایع معدنی کمترین آسیب را از تحریم ها می بیند

   رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: بخش معدن و صنایع معدنی کمترین آسیب را از تحریم ها می بیند.

   به گزارش پایگاه خبری ایمیدرو، خداداد غریب پور در شانزدهمین همایش بزرگداشت روز معدن ضمن بیان این مطلب و با ابراز تبریک روز معدن اظهار داشت: بخش معدن و صنایع معدنی به دلیل وجود مواد اولیه در داخل، امکان صادرات به ۱۲۳ کشور و جهانی بودن قیمت محصولات، کمترین آسیب را از تحریم ها می بیند.

   وی ادامه داد: شرایط بین المللی این روند را بر ما تحمیل کرده تا به بخش معدن توجه کنیم. دولت و بانک مرکزی هم به این بخش اعتماد کرده است. بنا به ضرورت شرایط بین المللی و تحریم ظالمانه، عدو سبب خیر شده و ما به سمت بومی سازی دانش می رویم.

   رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه ایمیدرو از قبل با دانشگاه ها و تشکل ها همکاری داشته اما اکنون بیشتر شده، است، اظهار داشت: در تلاش هستیم از ظرفیت این 2 حوزه در حوزه آموزش و پژوهش های کاربردی و سرمایه گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی استفاده کنیم.

   وی افزود: معدن توانمندی های بالایی در اقتصاد کشور دارد اما در بخش تکنولوژیکی با محدودیت هایی روبروست که باید از سوی دانشکده های معدن این خلا پر شود.

   غریب پور با اشاره به اینکه ایمیدرو به عنوان یک نهاد صنعتی، نیازمند دانشگاه و دانشگاه به عنوان نهاد علمی نیازمند صنعت است، گفت: ایمیدرو تاکنون از ۶۰۰ پایان نامه حمایت کرده و پارسال از ۹۰ پایان نامه حمایت شد. البته در این زمینه محدودیت نداریم.

   وی افزود: سوم اردیبهشت امسال با دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حوزه های مختلف تفاهم نامه امضا شد تا از ظرفیت این دانشگاه استفاده شود و مصمم هستیم این تفاهم نامه ها به قرارداد عملی تبدیل شود. خوشبختانه آقای معتمدی رئیس دانشگاه میر کبیر نیز به این موضوع علاقه مند و پیگیر است.

   دانشگاه، خالق فناوری بومی

   رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه ما طی سال ها تجهیزات از خارج وارد کردیم اما سازندگان آن را وادار نکردیم دانش فنی آن را به ما آموزش دهند، گفت: حلقه مفقوده بخش معدن و صنایع معدنی، فناوری بومی است که دانشگاه می تواند خالق فناوری بومی شود.

   وی افزود: هرکس در بخش معدن یک گام بردارد، ایمیدرو در جهت ارتقای آنان چند گام خواهد برداشت. ما پذیرنده اولین گروه اساتید در زمینه فرصت مطالعاتی هستیم.

   ارزش افزوده بالای بخش معدن

   غریب پور با اشاره به اینکه بخش معدن در بعد فرآوری و صنعت، ارزش افزوده بسیار بالایی دارد، گفت: این ارزش افزوده در مرحله فرآوری 7 دهم برابر و در صنعت به 4 برابر می رسد و پیش از آن، ماده معدنی از 75 دلار به 727 دلار می رسد.

   وی ادامه داد: از این رو، ایجاب می کند تا با استفاده از ظرفیت های سازمان نظام مهندسی معدن و اساتید دانشگاه ها برای توسعه این بخش استفاده کنیم.

   غریب پور درباره برنامه جدید توسعه اکتشاف گفت: خوشبختانه ظرفیت بخش خصوصی بالاست و به تازگی، کنسرسیوم صنعتی و معدنی کشور برای اکتشاف یکصد هزار کیلومتر مربع اعلام آمادگی کرده است.

   وی ادامه داد: در بخش فرآوری سیار نیز گام های مطلوبی از سوی بخش خصوصی برداشته شده است.

   رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه در بخش معدن و صنایع معدنی سرمایه گذاری بالایی صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: امسال 3 میلیارد دلار پروژه معدنی و صنایع معدنی را به بهر برداری می رسانیم.

   در زمینه پژوهش نیز ایمیدرو پارسال ۱۰ پروژه تحقیقاتی اجرا کرد و امسال ۲۷ پروژه اجرا می شود. وی افزود: سال گذشته رشد تولید و صادرات در بخش معدن و صنایع معدنی داشتیم.

   لینک گزارش تصویری

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر: