سال جهش تولید
X
   
 
  • کلید واژه ها: فولاد -
   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۱۱/۱۴
  • فعالیت هلدینگ فولادی ایران اروپا با مدل جدید

   هلدینگ جدید فولاد که بر اساس همکاری جدید ایران و اروپا شکل گرفته،‌‌ برای نخستین بار با مدل جدید و در یک منطقه آزاد فعالیت می کند.
   به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)،‌ این برنامه ای است که رییس هیات عامل ایمیدرو از آن خبر داد.
   فعالیت هلدینگ فولادی ایران اروپا با مدل جدید

   به گفته مهدی کرباسیان، این سازمان تلاش دارد همکاری جدید خود در زمینه ایجاد یک زنجیره فولاد را در مدلی جدید اجرایی کند. وی در این زمینه می‌گوید: تلاش ما این است که هم سرمایه‌گذاری شرکت پرشین متالیک(متالیکز) و هم شرکت‌های زیرمجموعه آن، توسط دانیلی و دیگر شرکای خارجی انجام شود زیرا ما می‌خواهیم برای نخستین بار یک هلدینگ شرکت‌های فولادی در کشور داشته باشیم که جانمایی آن در مناطق آزاد خواهد بود. این یک مدل جدید از همکاری است که می‌تواند سودآوری خوبی برای ما به همراه داشته باشد.

   رئیس هیات عامل ایمیدرو، به جزئیات بیشتری از تفاهم‌نامه‌های 5 و نیم میلیارد یورویی سفر به اروپا اشاره می کند که می‌تواند زمینه‌های همکاری فولادی ایران، ایتالیا و فرانسه را شفاف‌تر کند. وی می‌گوید: گفت‌وگوها برای رسیدن به یادداشت تفاهمی در زمینه همکاری ایران و ایتالیا در صنعت فولاد که در سفر اروپا از آن رونمایی شد از ماه‌ها قبل آغاز شده بود. مهدی کرباسیان در ادامه گفت: ظرف چند ماه گذشته ما به جمع‌بندی‌هایی در رابطه با نوع همکاری با ایتالیایی‌ها رسیدیم و تفاهم‌نامه‌هایی هم امضا کرده بودیم که نخستین تفاهم ما مربوط به تشکیل شرکت پرشین متالیک بود.
   به گفته کرباسیان بعد از سفر هیات اقتصادی ایران به ایتالیا قرار بر این شد تا سرمایه این شرکت به 2 میلیارد یورو افزایش پیدا کند. او در ادامه می‌گوید: قرار است طرف‌های ایتالیایی تا چند هفته دیگر به چابهار بیایند تا کارهای مربوط به تعیین مکان انجام شود.

   اما کرباسیان دومین تفاهم‌نامه را مربوط به یک همکاری در زمینه تولید آلومینیوم اعلام می‌کند و می‌گوید: این تفاهم‌نامه با شرکت ایتالیایی فاتا منعقد شده که پیش از این تماما توسط شرکت دانیلی خریداری شده و حالا دانیلی مالک آن است. او در توضیح بیشتر می‌گوید: با توجه به افق سال 1404 و برنامه تولید یک میلیون و 500 هزار تنی آلومینیوم در کشور برنامه ما برای این شرکت این است که سالانه 350 هزار تن شمش آلومینیوم به تولید برسانیم. نوع همکاری ما نیز بر اساس تامین سرمایه خواهد بود. به گفته کرباسیان این کارخانه فقط به تولید شمش آلومینیوم محدود نخواهد بود و شامل زیرمجموعه‌هایی مانند تولید ورق‌ برای استفاده در صنعت خودرو، مفتول و محصولاتی از این دست خواهد بود. کرباسیان رقم تامین مالی برای این همکاری را 2میلیارد یورو اعلام می‌کند و می‌گوید: ما در این پروژه یک سرمایه‌گذاری مشترک میان ایران و ایتالیا برای تامین مالی و اجرا خواهیم داشت.

   لوله‌های بدون درز، سومین پروژه
   تاسیس شرکت مادر تخصصی فولاد پرشین متالیک و همچنین شرکت 350هزار تنی آلومینیوم 4 میلیارد یورو سرمایه نیاز خواهد داشت که ایمیدرو تلاش دارد این میزان سرمایه‌گذاری با همکاری خارجی‌ها انجام شود. کرباسیان در ادامه می‌گوید: سومین تفاهم‌نامه‌ای که در سفر به اروپا نهایی شده و حالا قرار است به پروژه‌ای اجرایی تبدیل شود، در زمینه تولید لوله‌های بدون درز با همکاری شرکت اس ام اس ایتالیا است. کرباسیان در این زمینه می‌گوید: پروژه سوم مربوط به تولید لوله‌های بدون درز با همکاری فولاد مبارکه و شرکت اس ام اس است. همچنین قرار است طرح توسعه فولاد هرمزگان، طرح توسعه داخلی فولاد مبارکه و نیز طرح توسعه فولاد سپید دشت نیز در همکاری با ایتالیایی‌ها انجام شود که در مجموع حجم تفاهم‌نامه‌های ما به 5 و نیم میلیارد یورو می‌رسد. اما در سفر هیات همراه رئیس‌جمهور به اروپا، تفاهم‌نامه‌های همکاری تنها با طرف‌های ایتالیایی نبوده و یک تفاهم‌نامه 400 میلیون یورویی نیز با شرکت( (fivesفیور فرانسه منعقد شده است. کرباسیان در رابطه با این تفاهم‌نامه می‌گوید: این تفاهم‌نامه در زمینه صنایع پایین‌دستی آلومینیوم است.

   گفت و گوی کامل رییس هیات عامل ایمیدرو با دنیای اقتصاد
      

    

   ارسال دیدگاه
   آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.