X
   
 
  • گفتگو و مصاحبه
   دولت و چالش اجماع در اجرای اهداف توسعه‌ای
   هر چند این روزها جو رسانه‌ای بیشتر متاثر از برجام و پسابرجام است، اما ارائه پیش‌نویس برنامه ششم توسعه را می‌توان دیگر رویداد مهم کشور دانست.
   تاریخ انتشار  :  ۱۳۹۴/۱۰/۲۱  
   دست‌اندازهای سیاسی در مسیر نقشه راه فولاد
   نقشه بزرگی از ایران به دیوار اتاقی در طبقه دوازدهم ساختمان سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی آویخته است. با یک نگاه به نقشه، واحدهای تولیدکننده فولاد که در بخش‌های مرکزی با رنگ‌های قرمز، سبز و زرد مشخص شده‌اند جلب توجه و این سوال را مطرح می‌کنند که چرا تعداد واحدهای فولادساز درمناطقی چنین کم‌آب زیاد است؟ محو نقشه هستم و واحدهای فولادی فراوانی که در سراسر کشور از شمال گرفته تا مرکز ایران و جنوب پراکنده هستند و به کارگران بی‌شماری فکر می‌کنم که در خطوط تولید زنجیره فولاد که حالا با حداقل ظرفیت کار می‌کنند، مشغول به تبدیل سنگ آهن به فولاد هستند. در همین حال رئیس هیات عامل ایمیدرو وارد اتاق می‌شود.
   تاریخ انتشار  :  ۱۳۹۴/۰۹/۱۵  
   رییس هیات عامل ایمیدرو: نهایی شدن امضای یادداشت تفاهم با 4 شرکت اروپایی به ارزش 6.5 میلیارد یورو
   بازار محصولات فولادی این روزها مانند سایر حوزه ها در رکود به سر می برد. این بخش برای اینکه از شرایط فعلی خارج شود تنها امیدش به حوزه مسکن و اجرای پروژه های عمرانی است اما از آنجا که دولت به علت کاهش قیمت نفت پولی ندارد که برای تسهیلات بانکی و اجرای پروژههای عمرانی اختصاص دهد، این بخش چشم انتظار مانده است.
   تاریخ انتشار  :  ۱۳۹۴/۰۸/۲۸  
   داستان شکل‌گیری شستا از زبان مهدی کرباسیان، مدیرعامل دوران پساجنگ سازمان تأمین‌اجتماعی
   مقدمه اول: نیاز به معرفی ندارد؛ مهدی کرباسیان را می‌توان یکی از مدیران شاخص در حوزه‌های نفت، صنایع و معادن و البته تأمین‌اجتماعی کشور دانست. متولد 1330 در شهر اصفهان است. لیسانس حسابرسی مؤسسه عالی حسابداری 1352، فوق لیسانس مدیریت بازرگانی MBA از دانشگاه اوکلاهماسیتی آمریکا 1357، دانش‌آموخته دوره مدیریت عالی از مدرسه عالی «بنف» دانشگاه البرتا کانادا 1370 و دکترای مدیریت از دانشگاه پیسلی اسکاتلند 1382 تاکنون دو بار موفق به دریافت نشان درجه 2 لیاقت، مدیریت و خدمت شده است. او یک مدیر اقتصادی است که سوابق و مسئولیت‌های متنوعی در حوزه‌های مختلف اقتصادی داشته و دارد. در حوزه تأمین‌اجتماعی هم از سال 1370 تا 1376 مدیرعامل و رئیس هیأت‌مدیره بود و پس از آن، تا زمان حیات شورای عالی تأمین‌اجتماعی، در عضویت این شورا حضور داشت. کرباسیان مجدداً در دولت تدبیر و امید، به هیأت امنای سازمان تأمین‌اجتماعی و صندوق‌های دیگر بازگشت که این حضور، همچنان ادامه دارد. وی همچنین بنیانگذار صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت و عضو شورای سیاستگذاری صندوق بازنشستگی کشوری هم بوده است.
   تاریخ انتشار  :  ۱۳۹۴/۰۸/۱۸  
   رئیس هیات عامل ایمیدرو: سایه نفت بر معادن را کنار می زنیم
   روزنامه عصر اقتصاد، عصر روز یکشنبه 94/07/19 میزبانرئیس هیات عامل ایمیدرو و هیات همراه بود. مهدی کرباسیان، دکترای مدیریت از دانشگاه پیسلی اسکاتلند است و دوره مدیریت عالی را در مدرسه عالی "بنف" (دانشگاه البرتا ) کانادا گذراند و مدرک کارشناسی کارشناسی ارشد را در رشته مدیریت بازرگانی MBA از دانشگاه اوکلاهماسیتی آمریکا کسب کرد. وی نشان درجه 2 لیاقت و مدیریت و نیز نشان درجه 2 خدمت را از آن خود کرده است.
   تاریخ انتشار  :  ۱۳۹۴/۰۷/۲۸  
   متن سخنرانی رییس هیات عامل ایمیدرو در سومین اجلاس معدن و صنایع معدنی- تهران
   مهدی کرباسیان رییس هیات عامل ایمیدرو روز 25 شهریور سال جاری،‌ پیامی برای سومین اجلاس معدن و صنایع معدنی ارسال کرد. این پیام توسط مشاور وی –ناصر بزرگمهر- در آن همایش خوانده شد. در این متن به جایگاه معادن ایران و میزان ذخایر آن ها اشاره ای شد و سپس مزیت های رقابتی،‌ برنامه های توسعه ای و جایگاه اکتشاف مورد تاکید قرار گرفت. در پایان جمع بندی از مطالب عنوان شده برای مخاطبان ارایه شد.
   تاریخ انتشار  :  ۱۳۹۴/۰۶/۲۹  
   کرباسیان: معدن یکی از ستون های اقتصاد مقاومتی است(گفت و گو با ماهنامه صنعت حمل و نقل)
   تردیدی نیست که امروزه، معدن و صنایع معدنی با زندگی جوامع مختلف بشری تنیده شده است، به گونه ای که سرشاخه های آن همه روزه جلوی دیدمان است و به راحتی می توانیم آن را لمس کنیم. در خانه از ظروف آشپزخانه و سرویس غذا خوری گرفته تا آسفالت و قیر و آهن آلات بکار رفته در ساخت و ساز خیابان ها ، بزرگراه ها، فرودگاه ها، بنادر ، خطوط ریلی، ساختمان های مسکونی ، هتل ها، نیروگاه های برق و پتروشیمی و پالایشگاه های نفت و گاز همه و همه ریشه در منابع زیرزمینی و صنایع معدنی دارد که آثار خود را در صنایع مختلف نظیر خودروسازی، فولاد، سیمان ، پلاستیک و گردشگری نشان می دهد. به بیان دیگر معادن و صنایع معدنی تأمین کننده مواد اولیه مورد نیاز بسیاری از صنایع می باشد و از اساسی ترین و مهم ترین پایه های اقتصادی هر کشور به شمار می رود و در خود کفایی صنعتی، ایجاد اشتغال بالا و مولد، افزایش تولید نا خالص و رشد در آمد سرانه ملی نقش تعیین کننده ای دارد . در یک کلام می توان گفت معدن و صنایع معدنی در دل یک مدیریت کار آمد می تواند سنگ بنای توسعه پایدار هر کشوری باشد.
   تاریخ انتشار  :  ۱۳۹۴/۰۵/۲۰  
   معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با «صنعت و توسعه» / چشم‌انداز بخش معدن در سال 94
   مریم فکری / بخش معدن را می‌توان یکی از بخش‌های مغفول مانده در کشور دانست، بی‌توجهی که موجب شد سهم این بخش از تولید ناخالص داخلی به یک درصد برسد و آنچه مسلم است، سرمایه‌گذاری یکی از اصلی‌ترین راه‌ها برای افزایش سهم این بخش از تولید ناخالص داخلی است.
   تاریخ انتشار  :  ۱۳۹۴/۰۲/۰۱  
   روایت کرباسیان از فرمانداری نوشهر تا معاونت وزیر / «مـعـدن» منـتظر توجه است
   نرگس رسولی / روی میزش مملو است از کاغذها و پرونده‌هایی که منتظر نوشتن یادداشت و دستوری هستند، بیرون از اتاق کارش در حال صحبت کردن با چند نفری است که کاملا مشخص است فعالیت‌‌های آخر سال، حسابی مدیریت زمان را سلب کرده است. وقتی وارد می‌شود با خنده به سراغ کتش می‌رود و در حالی که کتش را به تن می‌کند، می‌گوید: «باید همیشه برای میهمان آراسته بود»، نیم‌نگاهی به میز کارش می‌اندازد و ادامه می‌دهد: «من فوق لیسانسم را در خارج از ایران بودم، در آن دوره استادی داشتیم که همیشه میز کار شلوغی داشت و همیشه تعداد زیادی کاغذ و پوشه روی میزش بود. وی را مورد نکوهش قرار می‌دادم که مدیر نباید میز شلوغی داشته باشد اما بالاخره خودم هم گرفتار این رویه شده‌ام و هر قدر هم تلاش می‌کنم باز هم کاغذها و پرونده ها به اندازه کافی میزم را شلوغ می‌کنند.»
   تاریخ انتشار  :  ۱۳۹۴/۰۲/۰۱  
   مهدی کرباسیان : اقتصاد ایران مبتنی بر تصمیم گیری های سیاسی است
   سهم محصولات معدنی و صنایع معدنی، تا شش درصد تولید ناخالص داخلی کشور است که یک درصد آن به حوزه معدن و پنج درصد نیز به صنایع معدنی بازمی گردد. این سهم در بیشتر کشورهای پیشرفته بین ١٦ تا ٤٠درصد تولید ناخالص داخلی آن کشورهاست، درحالی که ایران در رتبه نهم تولیدکنندگان معدنی جهان قرار دارد؛ از نظر تنوع محصولات معدنی نیز با بیش از ٦٠ نوع محصول معدنی در رتبه ١٥ جهان هستیم.
   تاریخ انتشار  :  ۱۳۹۳/۱۱/۲۴