X
   
 
  • گفتگو و مصاحبه
   مهدی کرباسیان : اقتصاد ایران مبتنی بر تصمیم گیری های سیاسی است
   سهم محصولات معدنی و صنایع معدنی، تا شش درصد تولید ناخالص داخلی کشور است که یک درصد آن به حوزه معدن و پنج درصد نیز به صنایع معدنی بازمی گردد. این سهم در بیشتر کشورهای پیشرفته بین ١٦ تا ٤٠درصد تولید ناخالص داخلی آن کشورهاست، درحالی که ایران در رتبه نهم تولیدکنندگان معدنی جهان قرار دارد؛ از نظر تنوع محصولات معدنی نیز با بیش از ٦٠ نوع محصول معدنی در رتبه ١٥ جهان هستیم.
   تاریخ انتشار  :  ۱۳۹۳/۱۱/۲۴  
   آندسازی، گامی اساسی برای قطع وابستگی ما در صنعت آلومینیوم
   شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) به عنوان یکی از تولیدکنندگان و تامین کنندگان اصلی شمش آلومینیوم کشور با هدف بهینه سازی، صرفه جویی و کاهش آلایندگی، برنامه نوسازی واحد ها را در دستور کار قرار داده و این روند تا دستیابی به هدف مذکور ادامه دارد.
   تاریخ انتشار  :  ۱۳۹۳/۱۱/۱۹  
   عیار کانسنگ استخراجی از بخش زیر زمینی معدن انگوران بالاتر است
   معدن انگوران به عنوان بزرگترین معدن سرب و روی ایران و خاورمیانه از ابتدای سال 95 ، بخش زیر زمینی خود را فعال کرده و استخراج از مواد معدنی آن آغاز می شود. در طرح توسعه ای جدید این معدن موسوم به طرح سولفوره کانسنگ انگوران، مواد معدنی دارای عیار بالاتری از سولفید روی و اکسید روی نسبت به بخش رو زمینی در دسترس خواهد بود. برای بررسی بیشتر این طرح، «پایگاه خبری ایمیدرو» با منصور شبانی، سرپرست مجتمع انگوران گفت و گویی انجام داده است که در ادامه می خوانید:
   تاریخ انتشار  :  ۱۳۹۳/۱۱/۱۲  
   در جستجوی عناصر نادر خاکی؛ باطله هایی که میلیاردها ارزش دارند!
   امروزه شاهد توسعه روز افزون صنایع پیشرفته (هایتک) در عرصه هایی چون الکترونیک و مخابرات، صنایع خودرو سازی، هوا و فضا و غیره، هستیم و در آینده ای نه چندان دور این فناوری ها با سرعت بیشتری همه گیر خواهد شد. همزمان با این رشد، تولید و مصرف عناصر نادر خاکی به عنوان مواد اولیه تولید این محصولات، نیز مورد توجه زیادی قرار گرفته است.
   تاریخ انتشار  :  ۱۳۹۳/۰۹/۱۷  
   طرح های معدنی و صنایع معدنی 20 هزار شغل ایجاد می کند
   معادن زیادی در کشور وجود دارد. این معدن‌ها هر کدام ماده‌ای گرانبها در خود نهفته‌ است. بخش معادن به طور قطع یکی از بزرگ‌ترین بازوهای پرتوان اقتصاد ایران بوده که در سال‌های گذشته توجه چندانی به آن نشده است. اما زمانی که صحبت از معدن خواری می شود همه به فکر فرو می روند که چرا واحدهای نظارتی قدرتمندی برای حفاظت از این سرمایه های ملی وجود ندارد. بحث معدن خواری هم مانند زمین خواری نگرانی برخی از مدیران دولتی است. همه از این ترس دارند که نکند مدیر قبلی هم به همسر خود معدن هدیه داده است. مواردی که ذکر شد موضوع گفت وگوی روزنامه جام جم با مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران است که به طور دقیق به آنها پاسخ داده است. وی معتقد است انحصار و رانت و همچنین افشای اطلاعات درونی سازمان از مهم ترین عواملی است که معدن خواری را رقم می زند.
   تاریخ انتشار  :  ۱۳۹۳/۰۶/۳۰  
   ارزش ذخایر معادن کشور دو برابر پیش بینی می شود
   مصاحبه دکتر کرباسیان با روزنامه فرهیختگان
   تاریخ انتشار  :  ۱۳۹۳/۰۳/۲۰  
   چشم‌انداز صنعت فولاد و آهن اسفنجی هند
   آهن احیای مستقیم (DRI) یا آهن اسفنجی از احیای مستقیم سنگ‌آهن (بصورت کلوخه، گندله یا نرمه) توسط گاز احیای تولید شده از گاز طبیعی یا زغال‌سنگ به‌دست می‌آید. گازهای احیاکننده مخلوطی از هیدروژن (H2) و کربن منواکسید (CO) هستند که بصورت احیاکننده عمل می‌کنند. فرآیند احیای سنگ‌آهن به شکل جامد توسط گازهای آلاینده را احیای مستقیم می‌گویند. تولید جهانی DRI در سال 2013 با 46/6 درصد از افزایش نسبت به سال 2012 به 94/58 میلیون تن رسید که سهم ایران 458/14 میلیون تن و هند 637/14 میلیون تن است.
   تاریخ انتشار  :  ۱۳۹۲/۱۲/۱۸  
   آغاز عملیات حفاری اکتشافی در مجتمع سنگ آهن جلال آباد زرند
   مدیر مجتمع سنگ آهن جلال آباد از آغاز عملیات حفاری برای اکتشافات تکمیلی از ابتدای دی ماه امسال در این مجتمع خبر داد. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، حسین میرزایی با بیان این مطلب گفت: با دریافت مجوز اکتشاف از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان و مجوزهای حفاری اکتشافی از ایمیدرو و تهیه نقشه توپوگرافی و زمین شناسی منطقه و انجام عملیات ژیوفیزیک به روش مغناطیس سنجی که در گذشته انجام شده، مرحله جدید عملیات حفاری اکتشافی از اول دی ماه در این مجتمع آغاز شده است. وی ادامه داد : عملیات احداث جاده دسترسی و آماده سازی و تسطیح محل حفاری ها در چند ماه گذشته انجام شده است. میرزایی تصریح کرد: عملیات حفاری مرحله جدید در بیش از 500 هکتار از محدوده غربی معدن انجام خواهد شد که متراژ کلی حفاری ها به بیش از 3000 متر خواهد رسید. وی ابراز امیدواری کرد با انجام این حجم عملیات اکتشافی، ذخایر معدن سنگ آهن جلال آباد افزایش یابد. ذخایر معدن سنگ آهن جلال آباد در شهرستان زرند استان کرمان در حال حاضر191 میلیون تن است.
   تاریخ انتشار  :  ۱۳۹۲/۱۰/۱۷  
   طرح های توسعه فولاد بدون ایجاد توازن، اقتصادی نیستند
   طرح های توسعه فولاد نیازمند ایجاد توازن همزمان توسط سایر دستگاه های اجرایی کشور برای تامین راه ،‌ آب ،‌برق ،‌گاز و نیروی انسانی است در غیر اینصورت از منطق اقتصادی خارج می شوند. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع ایران(ایمیدرو)،‌ رییس هیات عامل این سازمان با تاکید بر مطلب فوق اظهار داشت:‌ برای استقرار کارخانه های جدید فولادی ضروری است با انجام مطالعات فنی و اقتصادی دقیق، امور زیربنایی و سایر عوامل تاثیرگذار نیز مورد توجه قرار گیرد. مهدی کرباسیان با اشاره به مطالعات انجام شده تحت عنوان «بازنگری در طرح جامع فولاد» گفت:‌ دسترسی به آب یکی از عوامل تاثیرگذار در تولید فولاد خام به شمار می آید از همین رو سرمایه گذاران باید این نکته را در مطالعات فنی و اقتصادی به عنوان یکی از اولویت های خود در نظر گیرند.
   تاریخ انتشار  :  ۱۳۹۲/۱۰/۱۷  
   فراخوان تمدید جایزه بهره‌وری معدن و صنایع معدنی
   تمدید مهلت ارسال اظهارنامه بهره‌وری، مزیت رقابتی در مسیر توسعه پایدار
   تاریخ انتشار  :  ۱۳۹۲/۰۸/۱۸